Jak przygotować się do ciąży? Wskazówki dla NIEJ i dla NIEGO


Aby ciąża przebiegała jak najlepiej, aby przyszła mama a wraz z nią i tata mogli cieszyć się tym pięknym okresem należy przygotować się do ciąży, wykorzystując m.in. poniższe wskazówki. Najlepiej przeznaczyć na to min. 3 miesięcy. Jest to wystarczający czas na wyrównanie ewentualnych niedoborów witamin i składników mineralnych, detoksykację organizmu.

Często bowiem ciąża jest zaskoczeniem 😉 Najlepiej jednak, gdyby to “zaskoczenie” przyszło jak jesteśmy w dobrym stanie zdrowia i w dobrej kondycji. Dlatego należy prowadzić zdrowy tryb  – dieta, ruch, świadoma suplementacja (patrz -> Co wpływa na nasze zdrowie?).

Choć przyszły ojciec nie będzie miał pośrednio wpływu na miejsce, w którym dziecko spędzi pierwsze miesiące swojego istnienia, to jego rola jest również bardzo ważna (mama bez taty dziecka sama nie zrobi ;)). Więc ważne, aby oboje podjęli odpowiednie kroki.

 

PRZYGOTOWANIA PRZEDCIĄŻOWE

Dla NIEJ

Dla NIEGO

ODŻYWIANIE

Jedz zdrowo, by właściwie przygotować swój organizm do ciąży. Dziecko przez 9 miesięcy będzie czerpać od ciebie wszystko, co mu potrzebne.

Im lepiej się odżywiasz, tym zdrowsze jest twoje nasienie! Powinieneś być zdrowym i mieć dużo energii, żeby być wsparciem dla swojej połówki.

Zawsze stawiaj na jakość, a nie na ilość, by dostarczyć do organizmu jak najwięcej składników odżywczych. Świadomie podchodź do tego, co ląduję na twoim talerzu. Jedz pełnowartościowe białko, warzywa, owoce, produkty z pełnego ziarna oraz bogate w wapń. Lepiej trochę przepłacić, niż kupować najtańsze. Staraj się kupować np. eko żywność (przynajmniej częściowo), lepsze/droższe mięso (najtańsze zawiera antybiotyki i hormony, m.in. pierś z kurczaka, co szkodzi zdrowiu i może nawet być powodem problemu z zajściem w ciążę dla kobiet!). Przejdź się na targ/bazarek, aby kupić świeże sezonowe warzywa, owoce, jagody, zieleninę.

Czytaj etykiety! Wybieraj produkty naturalne, bez konserwantów, chemii, sztucznych dodatków. Sprawdzaj datę ważności produktów. Kupuj świeże!

Wybieraj to, co zdrowe! Pamiętaj, że żywność może nieść ze sobą infekcję i zakażenia organizmu, dlatego myj starannie warzywa i owoce, szczególnie jeśli są spożywane na surowo. Unikaj pleśni i nie dopuszczaj do jej powstania (na owocach, chlebie itp.) – jeśli coś nawet trochę zapleśniało, wyrzuć całość!

Nie jedz/unikaj serów pleśniowych i produktów z niepasteryzowanego mleka (ze względu na listeriozę); surowego, niedogotowanego mięsa i ryb – uważaj na sushi! –  (ryzyko zarażenia się toksoplazmozą).

SUPLEMENTACJA

 

Ponieważ żywność w dzisiejszych czasach jest jaka jest (patrz -> Spadek wartości odżywczych), warto zadbać o właściwą naturalną suplementację, która nie budzi wątpliwości co do jakości -> Jakość NSP.

Przyjmuj kwas foliowy (przynajmniej 400 mcg) – korzystnie wpływa na płodność; witaminy z grupy B – zmniejszają w znaczny sposób ryzyko wystąpienia wad cewy nerwowej oraz przedwczesnego porodu; witaminę D – odpowiedzialnej za gospodarkę wapniowo-fosforanową oraz budowę kości. Warto sięgnąć po produkt multiwitaminowy Witaminy i minerały Super Complex, który dostarczy potrzebnej dawki kwasu foliowego, wit. z gr. B (w tym wit.B6, która przyczynia się do łagodzenia porannych nudności), cynk, jod, żelazo (małe ilości sprzyjają obniżeniu płodności, pojawieniu się niedokrwistości w czasie ciąży) i inne niezbędne witaminy i minerały do uzupełnienia codziennej diety.

Jeśli nie masz dostępu do ryb morskich dobrej jakości, również warto zadbać o odpowiednie dawki kwasów omega-3 – są niezbędne do prawidłowego rozwoju m.in. układu nerwowego oraz oczu dziecka, a także wpływają na jego układ immunologiczny (->Super Omega 3).

Przyjmuj preparat z witaminami i składnikami mineralnymi (dobrym rozwiązaniem jest przyjmowanie Witaminy i minerały Super Complex), co da pewność, że dostarczasz organizmowi potrzebnych składników odżywczych. W szczególności witaminy C, E, D, cynk, wapń – wszystkie mają wpływ na płodność i stan nasienia; kwas foliowy – odkryto, iż niedobór tej witaminy u przyszłych ojców może być przyczyną mniejszej płodności oraz występowania wad wrodzonych u dziecka.

Męskie komórki rozrodcze są bardzo podatne na uszkodzenia m.in. powodowane przez wolne rodniki, dlatego warto sięgnąć po antyoksydanty: witaminę C, Grapina i Przeciwutleniacze, Chlorofil.

Zadbaj również o suplementację kwasami omega-3 (Super Omega3).

 

Dobrze jeść na śniadanie, albo po treningu koktajl odżywczy Smart Meal, szczególnie jeśli prowadzisz intensywny tryb życia, ćwiczysz, albo nie zawsze masz czas na przygotowanie zdrowego posiłku. Koktajl dostarczy do organizmu zdrowe białko, węglowodany oraz dawkę witamin i minerałów. Jest sycący, smaczny a równocześnie dietetyczny.

AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA

Odpowiedni program ćwiczeń zapewnia dobrą kondycję ciała na co dzień, przygotowuje do poczęcia, wzmocni mięśnie do takiego niełatwego zadania, jak noszenie dziecka i wydanie go na świat. Ale nie popadaj w przesadę, która prowadzi do nadmiernego zmęczenia i przegrzewania się (długotrwałe podwyższenie temperatury utrudnia poczęcie) i bardzo szczupłej sylwetki, ponieważ może prowadzić do zakłócenia owulacji, a bez owulacji nie ma zapłodnienia. Jeśli masz nadwagę lub jesteś otyła, warto przynajmniej kilka miesięcy poświęcić na redukcję tkanki tłuszczowej przed zajściem w ciążę. Nadwaga może zaburzać proces owulacji oraz wytwarzanie dodatkowych estrogenów, co zakłóca równowagę hormonalną.

Wszystko z umiarem – dla zdrowia i przyjemności! 🙂

Ćwicz i kontroluj masę ciała. Ruch to zdrowie! Problemy z płodnością częściej dotyczą mężczyzn z wysokim BMI. Przybranie na wadze 10 kg może zwiększyć ryzyko niepłodności nawet o 10%. Otyłość może wpływać negatywnie na erekcję i jakość nasienia.

Na trening i na co dzień wybieraj wygodną bieliznę z naturalnych tkanin. Na skutek przegrzewania jąder dochodzi do zakłócenia wytwarzania spermy. Nie pracuj z laptopem na kolanach, unikaj koców elektrycznych, gorących kąpieli, gdyż takie ciepło może ogrzewać kroczę, przez co spadnie ilość twoich plemników.

UŻYWKI

Pożegnaj papierosy (u kobiet powodują starzenie się komórek jajowych, a u mężczyzn dochodzi do zmniejszenia liczby plemników), alkohol i inne szkodliwe substancje – źle wpływają na płodność oraz zdrowie twoje i dziecka.

WIZYTA LEKARSKA

Badania przed ciążą pozwolą zdiagnozować, czy masz jakieś problemy zdrowotne i rozpocząć leczenie przed planowanym poczęciem dziecka. Zażywanie niektórych lekarstw w ciąży może być niebezpieczne dla rozwoju dziecka.

Badania przed planowaną ciążą:

 • badanie ginekologiczne
 • badanie USG
 • morfologia krwi
 • badanie ogólne moczu
 • badanie poziomu hormonów: tarczycy, prolaktyny, estradiolu, progesteronu
 • na obecność przeciwciał toksoplazmozy, wirusa cytomegalii i przeciwróżyczkowych
 • USG piersi
 • cytologia szyjki macicy
 • sprawdzenie, czy cierpisz na choroby przenoszone drogą płciową
 • badanie w kierunku wykrycia zakażeń narządów rodnych np. chlamydiozy
 • badanie grupy krwi.

Zacznij szukać lekarza prowadzącego ciąże. Łatwiej to zrobić wcześniej, kiedy jeszcze nie tyka zegar ciążowy.

Odwiedź stomatologa – przyszła ciąża może wpłynąć na stan twoich zębów, a stan twoich zębów na ciążę. Wylecz wszystkie zęby, ponieważ choroby zębów i dziąseł mogą powodować powikłania w ciąży, a nawet wywołać przedwczesny poród. Zatem nie wszystkie zabiegi stomatologiczne można będzie zrobić podczas ciąży.

Aby powstało zdrowe dziecko, potrzebna jest współpraca dwóch zdrowych organizmów. Jak robisz przegląd samochodu, tak również należy zrobić przegląd swojego stanu zdrowia i wykonać odpowiednie badania. Dokładne badanie lekarskie pomoże wykryć ewentualne problemy. Jeśli zażywasz jakieś leki, spytaj u lekarza, jaki mogą mieć wpływ na płodność i zdrowie przyszłego dziecka.

W przypadku problemów z zajściem w ciążę mężczyzna powinien wykonać badanie nasienia – spermiogram, które umożliwi ocenę płodności.

MNIEJ STRESU

MNIEJ KAWY

Długotrwały stres i nadmierne spożywanie kofeiny u kobiet może zaburzać owulację, a u mężczyzn zmniejszyć liczbę plemników i pogorszyć jakość nasienia. Stres u mężczyzn może też spowodować problemy z erekcją, źle wpływa na stężenie testosteronu i wytwarzanie spermy.

ROZLUŹNIJ SIĘ – 

dobre i pozytywne

nastawienie do życia

Bądź wsparciem dla swojej polówki, motywatorem na drodze zdrowego trybu życia. Rozluźnij się i ciesz się każdą chwilą spędzona razem. Rozmawiajcie, dodajcie pikanterii miłosnym kontaktom, róbcie to dla przyjemności bez skupienia się na staraniach.

Wszystkie treści na tej stronie mają charakter informacyjny, przed użyciem produktów, skonsultuj się z lekarzem.


Komentowanie jest wyłączone